![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg1_lQZM-6n0VD2xyyPmXYZARCRN6rigN5UxRg5xOnHuNiKdXLhK3cbY7m6-J5Cau4u_bmJSt8NJ3w1QUhWkhjXP52l3Sixy13TkWXZzdbcQEGP9mKDNGPKR5NCW2D3Zd7q4jKUuWeliw8/s320/zal.jpg)
Ogólnie urządzenia chłodnicze, to takie urządzenia które służą do obniżania temperatury poniżej temperatury otoczenia. Ciepło w nich zostaje przetransportowane z ciała zimniejszego do ciała cieplejszego, co wymaga wykonania pracy
CHŁODZIARKA SPRĘŻARKOWA jest to typ chłodziarki, w której obieg czynnika chłodniczego (freon bądź amoniak) spowodowany jest zasysaniem owego czynnika przez sprężarkę z parownika i sprężaniem go. W skraplaczu skroplony czynnik, następnie rozprężony wędruje do parownika, gdzie pobiera ciepło od chłodzonych produktów.
Taki typ chłodziarki używany jest w lodówkach i samochodach – chłodniach.
Ideowe przedstawienie działania chłodziarki sprężarkowej przedstawia rysunek po lewej. Zgodnie z prawami można powiedzieć, iż najprostszy sposób na zbudowanie lodówki, to szybkie rozprężanie sprężonego poprzednio gazu, czemu będzie towarzyszyć spadek temperatury. Następnie wstawiając taki gaz do zamkniętego, dość szczelnego pojemnika, spowodujemy, iż ogrzewając się będzie pobierał ciepło z otoczenia, w naszym przypadku od produktów żywieniowym, co spowoduje, spadek ich temperatury .
Ogólnie prawo opisujące działania wszystkich urządzeń chłodniczych, to II Zasada Termodynamiki.
II Zasada termodynamiki mówi, iż zmiana entropii (S w dowolnym procesie odwracalnym równa jest całce z przekazu ciepła (Q podzielonego przez temperaturę T.
Jednakże, w zastosowaniu II Zasady Termodynamiki w stosunku do silników cieplnych napotykamy na pewne ograniczenia. Jednym z takich ograniczeń jest fakt, że nie można ciepła zamieniać na pracę bez strat. Jak również, to że nie można przesyłać ciepła między dwoma ciałami o różnych temperaturach bez wykonywania pracy.
Tak jak wspomniałam wcześniej chłodziarki sprężarkowe są przede wszystkim wykorzystywane w lodówkach i teraz spróbuję opisać budowę i działanie przykładowej lodówki.
Jak widać na rysunku każda lodówka składa się z obudowy, najczęściej metalowej, parownika, skraplacza, żeber chłodzących, sprężarki i zaworu rozprężającego.
1. Parownik to element chłodziarki, w którym czynnik chłodzący parując odbiera ciepło od otaczającego środowiska i przedmiotów chłodzonych . Sprawność parownika decyduje o możliwościach chłodziarki, czyli np. szybkości chłodzenia i ilości zużywanej do tego energii. Parownik z reguły jest zbudowany z gładkich rur. Jednakże fakt, iż uzyskanie odpowiedniej powierzchni chłodzącej przy użyciu wymienionych rur gładkich, pociągało za sobą wzrost masy i wymiarów parownika. Jest to spowodowane tym, że o powierzchni czynnej parownika decyduje dość mały współczynnik wnikania ciepła między powietrzem a parownikiem, a wynosi on:
Jednak parowniki z rur gładkich powoli zastępowane są parownikami z rur o dużej powierzchni zewnętrznej, zazwyczaj w postaci lamel. Powoduje to prawie 10-krotne zmniejszenie wymiarów parownika.
2. Następnym elementem jest skraplacz. Kondensator to element, w którym następuje skraplanie par cieczy chłodzącej.
W instalacjach przemysłowych wykorzystuje się dwa typy skraplaczy:
skraplacze płaszczowo-rurowe- chłodzone wodą w zamkniętym obiegu z wentylatorowymi chłodnicami wody.
Skraplacze wyparne
Jednak trendy dążą do wykorzystywania tylko skraplaczy wyparnych. Ich zaletami jest niższa cena, prostota budowy i mniejsze zużycie energii.
3. Sprężarka służy do podwyższania ciśnienia gazu, aby można go było zgromadzić w zbiorniku. Sprężarka powoduje krążenie czynnika chłodzącego.
Jeśli chodzi o instalacje przemysłowe /chłodnie itp./, to wykorzystywanym typem sprężarki w takich instalacjach jest sprężarka śrubowa.
4. Najważniejszymi czynnikami chłodzącymi są, tak jak nadmieniłam wyżej, freon i amoniak.
Instalacje, gdzie jako czynnik chłodzący wykorzystywany jest amoniak (NH3) należą do najbardziej wydajnych, oszczędnych i prostych w eksploatacji. Amoniak ma dużą wydajność chłodniczą oraz duże ciepło parowania. Dlatego też urządzenia chłodnicze wykorzystujące ten czynnik mają mniejsze zapotrzebowanie objętości skokowej sprężarki oraz minimalne średnice przewodów parowych i cieczowych. Niestety amoniak ze względu na duża toksyczność i wybuchowość, co powoduje, iż nie może być stosowany w lodówkach domowych.
Czynnikiem chłodzącym, który jest wykorzystywany w domowych lodówkach i zamrażarkach, to popularny freon. Jest to sztucznie wytworzony halogenowy związek węglowodorów nasyconych (chlorofluoroalkanów). Jest to rodzina około 1400 związków, z czego tylko część jest wykorzystywana jako czynnik chłodzący.
Wśród freonów wykorzystywanych jako czynniki chłodzące rozróżniamy grupy:
- CFC – w pełni halogenowe związki węgla, chlorofluorokarbony, w których wszystkie atomy wodoru w cząsteczce zastępuje się atomami chloru i fluoru;
- HCFC – wodorochlorofluorokarbony- związki węgla, gdzie nie wszystkie atomy wodoru zostały zastąpionr atomami chloru i fluoru;
- HFC – wodorofluorokarbony, czyli związki, gdzie tylko część atomów wodoru została zastąpiona atomami fluoru;
- FC – węglowodory w pełni halogenowe, czyli wszystkie atomy wodoru zostały zastąpione atomami fluoru.
Lodówka to określenie ogólne, zawierające w domyśle takie urządzenia jak chłodziarka, zamrażarka czy chłodziarko-zamrażarka. Funkcją chłodziarki jest wygodne przechowywanie żywności przez niezbyt długi okres czasu. Pozwala ona na przechowywanie produktów spożywczych w temperaturze od 0OC do +8 OC. Za czasów kamienia łupanego technologii, funkcję taką pełniła chłodna piwnica. Następnym produktem mieszczącym się w nazwie lodówka, to zamrażarka służąca do zamrażania i długotrwałego przechowywania żywności. Są w stanie na wytworzenie temperatury do –26 OC, a często zdarza się, że nawet więcej. Natomiast chłodziarko-zamrażarki to połączenie dwóch komór, z czego jedna pełni funkcję chłodziarki, a druga zamrażarki. Przy założeniu, że na każdą z komór użyjemy po jednym agregacie, to w obu komorach możemy dowolnie, rozdzielnie ustalać temperaturę.